Zapobieganie katastrofom

Człowiekowi nieustannie przytrafiają się jakieś błędy, jest to zupełnie normalne i nie oznacza wcale, że osoba, która takie błędy popełnia, jest niekompetentna. Oczywiście być może to brak wiedzy jest przyczyną kłopotów.

Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że pomimo naszej ogromnej wiedzy ciągle ją zdobywamy i poszerzamy. Nie wiemy przecież wszystkiego. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że ludzie, którzy będą żyli na naszej planecie za tysiąc lat, na pewno będą znacznie mądrzejsi od nas i jest to zjawisko zupełnie normalne. Nie powinniśmy się zatem bać popełnienia błędów, chociaż czasem ich konsekwencje potrafią być naprawdę potworne. Nie na darmo często mówi się, że na błędach powinniśmy przede wszystkim się uczyć.
Doskonale możemy przyjrzeć się temu zjawisku na przykładzie budownictwa, przecież każda katastrofa jest dokładnie analizowana aż do momentu, kiedy specjaliści będą mieli pewność, jaka była jej prawdziwa przyczyna. To jednak nie wszystko, ponieważ już dawno nauczyliśmy się stwierdzać, jakie mogą być potencjalne zagrożenia dla konkretnych przypadków, a dzięki takim obserwacjom możemy lepiej zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. Zwłaszcza w przypadkach, gdy dysponujemy do tego odpowiednimi materiałami takimi jak na przykład płyty ognioodporne. Ich zastosowanie z pewnością uratowało nie jeden budynek przed niszczącym i konsekwencjami pożaru. Zniszczenie samego budynku nie jest jednak największą stratą. Najbardziej istotne jest przecież życie ludzi, którzy w danym pomieszczeniu przebywają, a budowanie przy użyciu takich płyt jest bardzo praktyczne, ponieważ potrafi znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru, co może bardzo pomóc ludziom w ewentualnej ucieczce z zagrożonego miejsca, bo bez takich rozwiązań ogień przenosi się błyskawicznie.