Wszystko o tynkach gipsowych

Ostatnio bardzo popularne stało się używanie tynków gipsowych w budownictwie mieszkaniowym, ponieważ posiadają wiele zalet oraz łatwo się z nimi pracuje. Na rynku są dostępne ręczne i mechaniczne tynki gipsowe Kraków, dzięki którym możemy uzyskać nie tylko gładką powierzchnię, ale również strukturalną.

Kiedy zacząć układanie tynków gipsowych?

Najbardziej korzystną porą jest czas od wiosny do jesieni, gdyż wtedy najczęściej działa ogrzewanie, jednak te prace można zacząć dopiero po około trzech miesiącach od zakończenia naszej budowy.

Gdzie można je układać?

Służą one jedynie do stosowania we wnętrzu budynku, a także można nimi pokryć wszystkie powierzchni, jeśli tylko posiadają tak zwaną odpowiednią nośność. Tynki gipsowe można stosować również w łazience, jeśli wilgotność w tym pomieszczeniu nie przekroczy 70% oraz nie będzie się ona utrzymywać przez cały czas. Jednak nie powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie będą one narażone na uszkodzenia mechaniczne na przykład w garażu. Należy wtedy skorzystać z tynków cementowo-wapiennych, gdyż są one znacznie trwalsze.

Zalety tego rodzaju tynku

Największą zaletą tych tynków jest to, że pochłaniają nadmiar wilgoci z otoczenia i oddają ją gdy w danym pomieszczeniu jest za sucho, dzięki czemu tworzą przyjazny mikroklimat dla ludzi. Działa więc jak tak zwany bufor. Jeśli ich użyjemy nie musimy wykańczać ścian gładzią, ponieważ są one już gładkie. Kolejnym ich plusem jest to że, posiadają świetną izolacyjność termiczną, a także ich współczynnik przewodzenia ciepła jest niemalże zerowy, a jak wiadomo im jest niższy, tym bardziej dla nas korzystny.

Wady tynków gipsowych

Niestety posiadają one również wady jedną z nich jest ich mniejsza wytrzymałość mechaniczna względem tych tynków, które zawierają w sobie cement. Kolejnym ich minusem jest brak odporności w zetknięciu się z wodą i stałym zawilgoceniem powietrza,a także gips który jest w pomieszczeniu o wilgotności większej niż 80% traci swoją wytrzymałość. Natomiast jeśli stal, która nie jest zabezpieczona zetknie się z gipsem, to zacznie ona rdzewieć.