Pyszna kuchnia francuska

Kuchnia francuska jest słynna na całym świecie. Pyszna i zdrowa. Kojarzona z żabimi udkami, serami i winem. Tak naprawdę każdy region ma swoje specjały. Normandia słynie z owoców morza, Bretania ma wyśmienite naleśniki, a Prowansja smaczne dania warzywno-rybne i zioła prowansalskie. Popularnymi przekąskami kuchni francuskiej, które pokochał cały świat są tarty.

To okrągłe ciasto z nadzieniem może być przyrządzane na słodko lub słono. Jego przygotowanie bazuje na trzech podstawowych metodach. Pierwsza polega na pieczeniu ciasta z nałożonym na nie nadzieniem. Druga – na pieczeniu samego ciasta, nadzienie przygotowujemy osobno. Trzecia metoda polega najpierw na pieczeniu samego ciasta, dopiero pod koniec pieczenia nakładamy nadzienie. Pieczenie tart nie jest trudną sztuką, poradzą sobie z nią nawet początkujący mistrzowie garnka i patelni. Przepisy na tarty znajdziemy w licznych publikacjach kulinarnych, z wykorzystaniem ciasta kruchego, drożdżowego lub francuskiego. Jak również na dobrych portalach kulinarnych w Internecie, jak na przykład tutaj: delektujemy.pl/przepisy-na-ciasta/tarty/. Tarty na słodko świetnie smakują z takimi owocami jak: maliny, truskawki, wiśnie czy jabłka. Bardzo słodkie są tarty kajmakowe i czekoladowe. We Francji jedną popularniejszych jest tarta cytrynowa.

Tarty na słono cieszą się nie mniejszą popularnością niż ich słodkie wersje. Można je przyrządzić z kawałkami mięsa, serami, warzywami albo rybą. Wśród warzyw wykorzystywanych do przygotowania tarty na słono najczęściej pojawiają się brokuły, groszek, pomidory i szpinak. Wśród ryb królują łosoś i tuńczyk. Jeśli nie mamy jeszcze w swoim kuchennym wyposażeniu formy do tart, warto uzupełnić ten brak.